איטליה עם הילדים.... או מי נוסע עם ארבעה ילדים...

חזרנו לפני שבוע מאיטליה.. ערימת הכביסה עוד לא התאוששה ...אבל אנחנו דווקא כן, חזרנו עייפים.. אבל עם חויות וזיכרונות מדהימים ומצחיקים.

כל מי ששומע שלקחתי ארבעה ילדים בגילאי 10,7,5, ושנה לאיטליה ( ובנוסף את הבעל..) ממש בהלם.. איך אפשר ? איך שורדים ? מה הם לא רבו ? איך עברה הטיסה ?

ולכן החלטתי לכתוב... ותשובה קצרה .. למי שאין לו זמן לקרוא : ברור שהם רבו..

(כולם באוטו... יוצאים לדרך)

כל שנה מאיר ואני שואלים את עצמנו מה נעשה בחול המועד ותמיד כשחושבים על חו"ל , כבר מאוחר מידי.. הפעם במקרה, איזה ערב אחד נכנסנו לאחד מאתרי הטיסות הזולות ומצאנו טיסה לכולנו לאיטליה ב 1000 יורו.. ( לשישה אנשים כולל מזוודות ...לא כולל אוכל ושתיה..) ..

איטליה זו ארץ שיש לנו המון נוסטלגיה אליה.. הכרנו באיטליה, בעיר ג'נובה ( העיר של מרקו שמחפש את אמא ) , סיפור רומנטי מאוד על רקע נופיה הקסומים של הריביירה האיטלקית.. הגעתי כשליחה צעירה של הסוכנות היהודית, כל חברותי כבר דמיינו איך אני מוצאת את מרצ'לו האיטלקי.. אך אני לעומת זאת הפתעתי ותוך שלושה חודשים הודעתי שאני קושרת את גורלי.. עם מאיר.. סטודנט ישראלי שלמד הנדסה באיטליה ועבד בקהילה היהודית...

השמחה בקהילה הקטנה על הזוג הישראלי שהכיר בזכותם הייתה גדולה.. הקהילה היהודית בג'נובה היא קהילה ששורדת בשיניה.. רב מאוד נעים הליכות שמקבל כל יהודי בשערי בית הכנסת בצורה מקסימה ונעימה.. הקהילה חיבקה אותנו וחגגנו איתם את החתונה ואת ברית המילה של יהונתן הבכור שנולד באיטליה..

עשר שנים עברו מאז שהחלטנו לעזוב את איטליה.. הגעגועים אל העיר האלגנטית, האוכל הטוב והבית שבו גרנו וכמובן אל האנשים החמים בקהילה.

החלטנו לחלק את הטיול לשלושה ימים בגנואה ולשלושה ימים באגם גרדה...

ההגעה לעיר הייתה מאוד מרגשת, גנואה היא עיר נמל, צבעונית ולא מתויירת כל כך ולזה יש יתרון.. המסעדות המקומיות מעולות, הפסטו מקורו בעיר ג'נובה וכאן תמצאו פסטו גנובזי או פסטה עם רוטב אגוזים מעולה..( אחת ממסעדות הפועלים הטובה : מסעדת דה מריה.. אמנם מריה כבר נפטרה לפני שמונה שנים אבל האוכל המעולה והאוירה האוטנטית נשארו) .

למי שמגיע לעיר, ממליצה לבקר עם הילדים באקווריום שהוא האקווריום הגדול ביותר באירופה, לצפות בפינגווינים, דולפינים , כרישים, לגעת בעטלפי ים ועוד.. הסקרנות של הילדים הייתה מרובה והביקור ארך כשלוש שעות...

מקום כיפי לבילוי משפחתי הוא עיר הילדים בגנואה שמתאים לקטנטנים ועד גיל 12,

גם אנחנו ההורים נהנו והסתקרנו, בנוסף שיחקנו משחק של שיתוף פעולה על טיפוס קירות, דבר שאין ספק שבזכות העובדה שאני בטיול בחו"ל, מנותקת מטלפון מרשת אינטרנטית.. גרם לי להיות יותר עם עצמי ועם הילדים...

בשעות אחהצ לאחר ארוחה טובה חזרנו למלון כדי לנוח .. אמנם תמיד רוצים "לאכול" את העיר.. אבל הרגיש לנו שהילדים חוו מספיק ריגושים והם עייפים וחלק מההנאה שלהם גם להיות בחדר במלון ( במיוחד כשיש מיטת קומתיים) ולראות יחד קופיקו.. ( יש רגעים שאפילו אני אוהבת לשמוע את הקול שלו ושל שושנה...) ואנחנו יכולים לנמנם... ( זה הרי חלק מחופשה שנ"צ) ואחר כך לקום לגלידה טעימה...

החלק שהיה מרגש ועוצמתי במיוחד היה המפגש בשבת עם אנשי הקהילה, אנשים שלא פגשנו מזה עשר שנים.. פתאום הבנתי שעשר שנים עוברות כל כך מהר אך השינוי הפיזי וגם הפנימי הוא מאוד גדול בתקופה זו... אנשים שהכרתי כצעירים הפכו להורים לקטנטנים.. והקהילה שבדרך כלל הייתה ריקה מילדים, התמלאה בקטנטנים.. גם אני עזבתי את הקהילה כאמא צעירה לתינוק בן 10 חודשים והיום אני אמא לארבעה...( וכמובן שהשמטתי את המילה "צעירה")

הבנתי שמה שעושה מקום לנוסטלגי הוא האנשים, ולא הביניינים.

גארדה : מלאה באטרקציות לכל המשפחה ומומלצת מאוד, אנחנו הגענו בתקופת האביב, כך שאי אפשר היה להיכנס לאגם ולאטרקציות שקשורות במים, אבל יש מספיק מה לעשות.. :

לטייל בעיירה סירמיונה, עיירה ציורית שהכניסה אליה ברגל ללא מכונית, סרמיונה ממש בתוך אגם גרדה כחצי אי באגם.

מומלץ מאוד להגיע בשעות הערב לארוחת האבירים , ארוחה המשלבת הופעת אבירים עם סוסים ודו קרב מי יקבל את הנסיכה.. ובנוסף מקבלים ארוחה שעלינו לאכול בידיים .. עוף שלם, מרק מכוס.. הכל בכלים מברזל.. חויה ענקית לילדים.

גארדלנד הוא לונה פארק גדול מאוד שכדאי לפנות יום שלם, בפארק יש מתקנים שמתאימים לכל הגילאים ולכן כל המשפחה נהנתה ( יחד עם זאת כדאי לעשות לילדים תיאום ציפיות לגביי מתקנים שהם עדיין לא יוכלו לעלות כי הם קטנים מידי וחוקי הפארק לא מאפשרים ( מתקנים מעל 120 או 140 ס"מ) גילתי כי רכבות הרים וכל הגבהים למיניהם כבר לא מהנים אותי ואפילו מפחידים אותי.. אולי גם העובדה שהילדים יושבים לידי ואני צריכה לדאוג גם לי וגם להם.. לא מוסיפה להנאה.. יחד עם זאת, עליתי למתקנים יחד עם הילדים והכיף שלי ושלהם להיות יחד ולחוות יחד איתם בפעם הראשונה שלהם מתקני לונה פארק..לצחוק יחד ול"הבהל "... בשביל הילדים היה כיף גדול להיות אתנו ההורים שפתאום הופכים לילדים..

ביום גשום ומעונן נסענו לספארי שכולל בתוכו גם גן חיות נחמד . ( גם באיזור גארדה)....

ולסיכום... איך שורדים עם ילדים בטיול...

יכולתי לרשום: תביאו משחקי קופסא.. חחחח.. הבאנו אבל כמעט ולא השתמשנו.. לפחות לא עם הגדולים ...

אבל משחקים ברכב בזמן נסיעה, הם כיף גדול , להיות ערוכים לרעיונות של משחקים:

ארץ עיר חי צומח.. ( נותנים לקטן להגיד סטופ)

אני עולה למטוס עם.. ( כל אחד צריך להגיד מילה שהוא כביכול עולה איתה למטוס.. מי שמעביר את המשחק בחר מראש מכנה משותף למשל כל האותיות שמתחילות במ' ולכן אם הילדים יגידו מכנסיים, מסור, מלבן. הם יעלו ואם ילד יגיד חולצה . הוא לא יעלה.. לעומת זאת אם המכנה המשותף הוא בגדים, אז מכנסים וחולצה יעלו..

לחשוב על חיה והילדים צריכים לנחש לפי שאלות שהם שואלים.

כן, לא שחור ולבן.

מספרים סיפור יחד ... כל אחד בתורו מוסיף משפט לסיפור.

אומרים מילה וצריך למצוא שיר שיש בו את המילה הזאת ולשיר ...

בטיול בעיר, מאחר והילדים בדרך כלל מאוד משתעממים מלראות בניניים.. (וכמובן שאין מצב להיכנס לחנויות..) ,המצאתי משחק שהיה הצלחה אדירה.. נתתי לילדים משימה למצוא את ה"חשוד" :

נתתי להם משימה שבעיני הייתה בהתחלה בילתי אפשרית.. למצוא איש עם זקן, חולצה משובצת , נעלים חומות וכלב.. תאמינו או לא... תוך כמה שעות מצאנו.... הילדים היו ערניים וחיפשו.. מסכן אותו איטלקי שכאשר מצאנו אותו... לא הבין למה אנחנו מסתכלים וצוחקים...

וכך עברנו למשימה אחרת.. המפתיע היה, שכל פעם שהמצאתי דמות ותיארתי אותה , אחרי כמה שעות באמת מצאנו ( איש עם קרחת ומעיל אדום.., אישה עם חצאית תיק כחול ושיער אפור ומגפיים ועוד...)

אז מה התובנות מטיול משפחתי עם ארבעה ילדים ??

1. הטיול הוא לכל המשפחה, והם ילדים, חישבו על אטרקציות שמתאימות להם.

2. הילדים רוצים שתשחקו איתם.. אל תצפו שבזמן הנסיעה תוכלו להאזין בשקט למוסיקה .. הם רוצים שתהיו חלק.. קחו חלק במשחקים ותשתתפו, גם אתם תיהנו מהרגע.

3. ריבים בין הילדים.. כמה שפחות להתערב.. כשמשעמם להם מישהו מתחיל כדי ליצור אקשן.. האח השני משתף פעולה בתפקיד הנעלב, הקורבן.. וכל זה, כדי שההורים יתערבו ויהיה קצת מעניין ודרמתי.. נסו לא להתערב.. לתת להם לפתור את הריב, והריב יעלם במהרה...( בדוק.. לא לפחד.. יעבור יותר מהר בלי התערבותכם).

4. צחוקים.. והשתולליוות...למה לא ?! אלה ילדים, יש לנו מן מנהג כזה שכשהילדים צוחקים בקול, אנחנו מיד מהסים אותם.. שימו לב שחוץ מלכם, למבוגרים אחרים זה ממש לא מפריע ואפילו כיף לראות את הילדים..

5. תקשיבו להם ושתפו אותם בהחלטות.. לפעמים אנחנו בטוחים שאנחנו יודעים מה הילדים רוצים.. מחפשים לעשות אטרקציות והם בסה"כ רוצים להנות מהחדר במלון בצפייה בקופיקו.. למה לא ?!

6. לא מתרגשים ממחלות ילדים ולא רצים ומחפשים רופא ישר.. : לשיר היתה פריחה בכל הגוף במהלך הטיול, והקאות בנסיעה בלילה לשדה התעופה, יהונתן חזר עם חום גבוה וכאב גרון, ולאלעד היה יום עם שלשולים.. צחקנו והמשכנו.. כולם בריאים טפו טפו...

7. קופיקו היא סדרה מצחיקה... נסו לראות פרק עם הילדים..

8. אל תעלבי אם כשתחזרי יגידו לך שאת נראית עייפה.... ( זה גם קרה ) ..

9. לא לחשוב על הכביסה, על הבית שהשארתם ועל העבודה בזמן הטיול ובמיוחד בזמן הטיסה חזרה... המשיכו את הטיול עד הרגע שפותחים את הדלת של הבית...

10. חישבו על החופשה הבאה שלכם.. בלי הילדים....

#טיולעםהילדים #איטליהעםילדים #חולעםילדים #אגםגרדהעםילדים #משחקיםלטיולים #משחקיםלנסיעות

פוסט ראשון בבלוג
פוסטים קודמים 
Archive
תגיות חיפוש
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square